We use cookies to make sure our website better meets your expectations.
You can adjust your web browser's settings to stop accepting cookies. For further information, read our cookie policy.
SEARCH
IN Warsaw
Exchange Rates
Warsaw Stock Exchange - Indices
The Warsaw Voice » Other » April 2, 2008
Listing
You have to be logged in to use the ReadSpeaker utility and listen to a text. It's free-of-charge. Just log in to the site or register if you are not registered user yet.
Warsaw Calendar of Events April 3-17
April 2, 2008   
Article's tools:
Print

jazz/rock/blues/pop/metal/electronic music

April 3-Thursday
Krzysztof Herdzin Trio, jazz, Tygmont, 8 p.m.

April 7-Monday
Tygmont Club Bigband, jazz, Tygmont, 8 p.m.

April 8-Tuesday
Feel, pop, Kongresowa Hall, 7 p.m.
Zbigniew Namysłowski Quintet, jazz, Tygmont, 8 p.m. Rzeczpospolita Jazz: Donny McCaslin Trio, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

April 9-Wednesday
Zbigniew Namysłowski Quintet, jazz, Tygmont, 8 p.m.
Pink Freud, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

April 10-Thursday
Zbigniew Namysłowski Quintet, jazz, Tygmont, 8 p.m.
Pink Freud, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

April 11-Friday
Serj Tankian (System of a Down), rock, Stodoła, 7:30 p.m.
Peter Cincotti, piano/vocal, Kongresowa Hall, 7 p.m.
Jerzy Małek Quintet, jazz, Tygmont, 8 p.m.
Ryszard Rynkowski with band, pop, Kongresowa Hall, 5 p.m.
P. "Bocian" Cieślikowski, R. Murakowski, P. Kaczmarczyk, J. Kozłowski, R. Ślebarski, jazz, Tygmont, 8 p.m.
Flamenco, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

April 14-Monday
Grzegorz Turnau and Andrzej Sikorowski, poetry set to music, Roma Theater, 7 p.m.

April 15-Tuesday
Five O'Clock Orchestra, jazz, Tygmont, 8 p.m.
Rzeczpospolita Jazz: Patrycja Modlińska Trio, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

April 16-Wednesday
Five O'Clock Orchestra, jazz, Tygmont, 8 p.m.
Przemek Strączek Trio, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

April 17-Thursday
Mainstreet Quartet, jazz, Tygmont, 8 p.m.
No Square, jazz, Akwarium, 9:30 p.m.

Venues
Akwarium, Golden Terraces, 59 Złota St.
Kongresowa Hall, 1 Defilad Sq.
Palladium, 7/9 Złota St.
Stodoła, 10 Batorego St.
Tygmont, 6/8 Mazowiecka St.


Classical music

April 3-Thursday
Thursday Musical Evenings, Warsaw Chopin Academy Boys Choir, K. Kusiel-Moroz-conductor (Poulenc, Beethoven), Warsaw Philharmonic, 6 p.m.

April 4-Friday
Warsaw Philharmonic Symphony Orchestra, Yoav Talmi-conductor, Steven Isserlis-cello (Mendelssohn, Schumann, Mahler), Warsaw Philharmonic, 7:30 p.m.

April 5-Saturday
Warsaw Philharmonic Symphony Orchestra, Yoav Talmi-conductor, Steven Isserlis-cello (Mendelssohn, Schumann, Mahler), Warsaw Philharmonic, 6 p.m.

April 8-Tuesday
Masters' Recitals, Vladimir Spivakov-violin, Alexander Ghindin-piano (Bartok, Stravinsky, Beethoven), Warsaw Philharmonic, 7 p.m.


Theaters

April 3-Thursday
Revue, Revue, Revue, revue show, Sabat, 7 p.m.
The Myth of Faust in Music and Theater, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.

April 4-Friday
Magic Doremik, Marta Ptaszyńska, opera for children, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.
Kisses from the World, revue, Sabat, 7 p.m.

April 5-Saturday
Phantom of the Opera, musical, Roma, 3, 7 p.m.
Kisses from the World, revue, Sabat, 7 p.m.
Lucia di Lammermoor (Donizetti), opera, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.

April 6-Sunday
The Myth of Faust in Music and Theater, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Onegin (Tchaikovsky/Kurt-Heinz Stolze/John Cranko), ballet, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 5 p.m.

April 8-Tuesday
Phantom of the Opera, musical, Roma, 5 p.m.

April 9-Wednesday
Lucia di Lammermoor (Donizetti), opera, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.

April 10-Thursday
Il Barbiere di Siviglia (Gioachino Rossini)/Dancing Fun (Karol Kurpiński), Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.
Europe Together, revue show, Sabat, 7 p.m.

April 11-Friday
The Haunted Manor (Moniuszko), opera, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Europe Together, revue show, Sabat, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.

April 12-Saturday
Magic Doremik, Marta Ptaszyńska, opera for children, Wielki Theater/National Opera, 4 p.m.
Swan Lake (Tchaikovsky), ballet, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.
Kisses from the World, revue, Sabat, 7 p.m.

April 13-Sunday
Wozzeck (Alban Berg), opera, Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 5 p.m.

April 14-Monday
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.

April 15-Tuesday
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.

April 16-Wednesday
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.
Kisses from the World, revue, Sabat, 7 p.m.

April 17-Thursday
Yvonne, Princess of Burgundy (Zygmunt Krauze), Wielki Theater/National Opera, 7 p.m.
Phantom of the Opera, musical, Roma, 7 p.m.
Revue... My Love, revue show, Sabat, 7 p.m.

Venues
Wielki Theater/National Opera, 1 Teatralny Sq.
Sabat Theater, 13 Foksal St.
© The Warsaw Voice 2010-2018
E-mail Marketing Powered by SARE